Vousatá mramorová šedá 


Anglický název: Blackface Chestnut Flanked White

Grey (BF CFW GR)

Německý název: Schwarzbart Maske Grau

Holandský název: Blackface Masker Grijs


Dědičnost: neúplně dominantní- vousatá a na pohlaví vázaná- mramorová

I zde musíme rozlišovat barvu očí. 

Černooká (BF RCFW GR)

Červenooká (BF CCFW GR)

Jak se dědí barva očí u mramorové mutace naleznete zde: https://zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/jak-se-dedi-barva-oci-u-mramorove-mutace/


Tato kombinace není rozšířená. Na soutěžních výstavách se s ní s největší pravděpodobností nesetkáme. Je to z důvodu zatím dalekého odstupu od kritérií, která by měla splňovat. Je zde myšlena barva a kresba. Není to jednoduché. Nachází se zatím v "experimentální fázi".


                                                                1.0 Vousatý mramorový šedý - černooký

                                                             0.1 Vousatá mramorová šedá - červenooká


Účinky kombinace: spojují se zde dohromady charakteristiky těchto mutací.

Standardní požadavky: Dosáhnout u této kombinace rozšíření černé barvy od hrudního pásku dolů nebude dlouho jednoduché. Pokud je rozšíření černé barvy směrem dolů menšího rozsahu, mělo by to být posuzováno s určitou shovívavostí. Samice v této kombinaci jsou těžko identifikovatelné. Musejí zůstat všechny parametry pro barvu i kresbu, které platí pro každou z těchto mutací. Samci si musí zachovat tmavou oranžovo hnědou barvu lícní skvrny. A kaštanově hnědé boky s bílými, jasně zářivými tečkami. Taktéž černé zebrování musí být jasné a ostré na velmi světlém podkladu. Černá barva se táhne od prsního pásku směrem dolů, kde pak přechází do šedé barvy. Tato šedá musí být co nejtmavší jakou je možné dosáhnout. Neměla by končit dříve, než mezi nohama. Ideálně by se mohla dostat až na konec spodní strany ocasu. Černé zrcátko u samců musí být ve stejném odstínu barvy jako má ozobní a slzná čárka. Vše tvoří jednobarevný celek. Nesmí zasahovat nad oko. U samic musí být přítomna ozobní i slzná čárka. Samice musí mít jasnou, sytou černou kresbu na obličeji a na ocase. Samice jsou v dospělosti prakticky neidentifikovatelné. 


Úskalí v chovu: Není a nikdy nebude lehké aby se tyto dvě spojené mutace prosadily v plné své síle. Hlavně vousatá se neprosadí, protože zde kombinujeme černou a bílou barvu. Nahradit bílé břicho a spodní část černou barvou vousaté mutace je a vždy bude problém. Už jen vousatý samec štěpitelný na mramorovou mutaci má problémy s vázáním černých fixativů v barvě. Vousatí mramoroví samci mají tmavší boky, boky tvoří větší plochu a bílé tečky jsou méně výrazné. Musíme se snažit, aby bílé tečky byli viditelné, samci s boky bez teček jsou špatní. Jde o vadu kresby. U mláďat této kombinace není tak jednoduché poznat vousatého ptáka. Zde je černé zrcátko na mladém samci vidět až když už pracujeme s hodně kvalitní barvou. Z počátku budou všechna mláďata mít zrcátko bílé, nebo lehce šedé. Až při přepeřování začne tmavnout. Přesto opět v počátku šlechtění bude mezi černou ozobní a slznou čárkou pole v různé škále šedé barvy. Na černou, která bude tvořit jeden celek si musíme počkat. Proto ani mladé samce není tak lehké hned určit. Zrcátko není černé, jako u šedých vousatých a nebo jako u kombinací vousaté s tmavými mutacemi. Každá i drobná známka něčeho jiného se musí v dospělosti řádně prohlédnout. Mladí samci v této kombinaci mají většinou jen roztaženou slznou, nebo ozobní čárku. Až už budou mít hned po výletu černá zrcátka, znamená to, že jste učinili obrovský posun ve šlechtění. Tito samci budou lepší i v barvě prsou. Samici jen stěží rozeznáme v dospělosti. Je třeba pečlivě zkoumat všechna mláďata, kde může dojít ke spojení těchto dvou mutací a vše pečlivě prohlédnout. Zaměřujeme se na barvu prsou a zrcátko. Veškeré rozšíření slzné, nebo ozobní čárky (někdy u se u oka spojují šedým odstínem peří). Všechny odchylky v kresbě a barvě na mláděti, které jsou rozdílné od běžné mramorové mutace, je třeba poznamenat a v dospělosti, pokud se jedná o samici, s ní počítat jako s možnou vousatou. Jistotu jistotu budeme mít, až po takové samici odchováme vousatého samce. Někdy na zrcátku není nic vidět, ale mládě je znatelně jiné, jako by tmavě krémové barvy. To může být v dospělosti také vousatá mramorová samice.

1.0 BF CCFW GR - Black Face Continental Chestnut Flanked White Grey - Vousatý mramorový šedý 0.1 BF CCFW GR - Black Face Continental Chestnut Flanked White Grey - Vousatá mramorová šedá

Kresby od Patrycja Kamińska. Tyto obrázky budou ve všech vzorcích křížení prezentovat vousaté mramorové šedé ptáky.

První odchovaný vousatý mramorový šedý - černooký / černolící + červenooké 2018

Samec není dobrý v barvě, ani trochu, ale je první odchovaný, u něho začne dlouhá cesta ztmavování barvy a kresby.


Další samci odchovaní první sezónu 2018.



Samec odchovaný 2020. 

Tady je matka tohoto prvního vousatého mramorového samce, když byla mládě. Je to samice vousatá pastelová mramorová šedá - černooká. Pochází z chovu Martina Papače.

Je to samice po ptácích Jana Pastoora.

 Otec - Pastel vousatý světlehřbetý šedý / mramorové - černooké. Matka - světlehřbetá šedá. Když mi Martin říkal, že podle Carlo Muraro je vousatá, moc jsem tomu nevěřil. Protože na ní není nic neobvyklého vidět. (Myslím v době, když jsem ji kupoval, jako dospělého ptáka). Ale je po ní vousatý samec, otec vousatý nebyl, takže je opravdu vousatá. Smekám před zkušenostmi Carla Murara. Podle těchto fotek poznal, že jde o vousatého ptáka. Dle jeho vyjádření je to u samic možné poznat právě po výletu, podle šedavého peří na prsou. To v dospělosti vidět není. Možná proto na ní teď není nic neobvyklého. Možná jen takto lze poznat mramorovou vousatou samici. 

Ta samá samice v dospělosti. Poslední fotografie je bez úprav. Kdo chce vidět rozdíl barvy prsou oproti nevousaté samici vidí ho, kdo ne, nevidí ho. Opravdu to není moc patrné. Odpověď dávají odchovaná mláďata. Samice je opravdu vousatá pastelová mramorová šedá - černooká.

                                                                                Vzorce křížení:

                                            Nesmíme v rodičovském páru přehodit samce a samice!



 Ani šedých vousatých ptáků v dobré kvalitě hlavně barvy a kresby není mnoho, natož pak v tomto velmi těžkém spojení. Vždy se musí z něčeho začít. Pak je na chovateli, jak se mu bude dařit ptáky v barvě zlepšovat a jak dlouho vydrží, tento nelehký úkol. 

autor: Otakar Buldra©

© 2018 Otakar Buldra ©
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky