Černolící mramorová šedá 


Anglický název: Black Cheek Chestnut Flanked White Grey (BC CFW GR) 

 Německý název: Schwarzwange Maske Grau 

 Holandský název: Zwartwang Masker Grijs


Dědičnost: vázaná na pohlaví- mramorová a recesivní- černolící

U mramorové černolící mutace rozeznáváme dva typy:


první typ- černooká (black eyed). Black Cheek Regular Chestnut Flanked White - (BC RCFW)

druhý typ- červenooká (red eyed).Black Cheek Continental Chestnut Flanked White - (BC CCFW)

Jak se dědí barva očí naleznete zde: https://zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/jak-se-dedi-barva-oci-u-mramorove-mutace/

                     1.0 černolící mramorový šedý- červenooký 

                     0.1 černolící mramorová šedá- červenooká 

Účinky kombinace: spojují se zde dohromady charakteristiky těchto mutací.

  Standardní požadavky: Čistě bílé zbarvení horní části těla ptáků a u samic i boků je chyba. Jedná se o vadu barvy. Tato barva musí být pořád krémová, s jakýmsi stříbrným nádechem v barvě. I když krémového tónu je méně než u klasické mramorové mutace. Což sem přináší spojení s černolící mutací a dělá to přes tento krémově bílý tón stříbřitý nádech, šedavý opar v barvě. Nesmí být žádné oddělení barev hlava/záda. Jednotný barevný tón. Boky u samců musí být černé s jasně bílými tečkami. Málo sytá černá, nebo náznaky hnědé barvy je chyba kresby. Samice musejí mít boky lehce krémové se šedavým nádechem a jasně barevně oddělené od čistě bílého břicha. Prsa u samic musí být čistá, bez jakéhokoliv tmavého peří. To samé boky, musí být preferovány samice co mají boky bez tmavých pírek. Tmavá peříčka na prsou a bocích je vada barvy. U samic bývá lícní skvrna o něco méně černá než u samců. Je to výrazný rys proto musí být co nejtmavší a největší. Lícní skvrny musí být ostře ohraničené, prolínaní tmavé barvy do světlé je závažná vada kresby. 

Úskalí v chovu: Mramorová černolící kombinace je u zebřiček velice atraktivní, díky kontrastu světlé a tmavé barvy. Dá se odchovat i v hnědé řadě. Tam jsou černé znaky nahrazeny černohnědými. Výsledná kombinace už není tak kontrastní, ale to je jen můj názor, jinému se líbit může. Není to jednoduché ani proto, že musíme jednak sledovat barvu očí ptáků, což přináší do kombinace mramorová mutace a také musíme hlídat barvu boků u samců, což přináší černolící mutace. Je docela obtížné a dá mnoho chovatelské práce vyšlechtit pěkné mramorové ptáky tak, aby měli plné, černé lícní skvrny. Aby měli samci černé boky a samice neměli samčí znaky. Samčí znaky na prsou u samic vedou k výluce z bodování- NU. Samčí znaky na bocích u samic je vada kresby, následuje srážka bodů- nikoliv výluka z bodování-NU. Aby se nestranilo jen jedné barevné variaci, bylo to zrušeno a platí pro všechny samice, ve všech barvách- samčí kresba na prsou -NU. Samčí kresba na bocích je tolerována. U některých kombinací je dokonce žádoucí. Většinou samice s plnými černými lícemi mají více či méně naznačenou samčí kresbu. Když má samice samčí znaky na bocích černé barvy, je do chovu dobrá. Vylepší nám boky u samců, ale samice po ní to potom většinou mají všechny a dědí se to dál. Má to souvislost s více typy genů u černolící mutace.

Vše o tom naleznete zde: https://zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/cernolici-mutace/

1.0 BC CCFW GR - Black Cheek Continental Chestnut Flanked White Grey - Černolící mramorový šedý

0.1 BC CCFW GR - Black Cheek Continental Chestnut Flanked White Grey - Černolící mramorová šedá

Kresby od Patrycja Kamińska. Tyto obrázky budou ve všech vzorcích křížení prezentovat černolící Mramorové šedé ptáky.

Dost často jsou vidět černolící ptáci s boky do hnědé nebo rezavé barvy což je špatně. Jak černolící šedí, černolící světlehřbetí šedí, tak i černolící mramoroví musí mít samci černé boky. Držím se pravidla: černolící pták má jednotnou barvu lícní skvrny, ozobní čárky, prsního pásku, zebrování na hrdle, barvy boků a pruhování na ocase. Některá odchovaná mláďata, která by měla být už mramorová černolící, mají místo černé lícní skvrny jen trochu více rozšířenou černou slzní čárku. To je právě ten příklad, že to není až tak jednoduché odchovat kvalitní jedince. Opět to bývá problém samic a zřejmě souvisí s problémy, které jsou u černolící mutace. Já osobně při šlechtění používám jak šedých černolících pro posílení černé barvy a velikosti, tak světlehřbetých černolících. Samozřejmě se neobejdeme bez kvalitních mramorových ptáků, které je dobré šlechtit přes šedé zebřičky. potom si uděláme z černolících a mramorových štěpáky a pokračujeme s nimi v chovu černolících mramorových. I z perfektně vybarveného páru nejsou vždy stejně barevně kvalitní odchovy. Nejlepších úspěchů dosahuji se štěpitelnými ptáky. Jen občas dám dva černolící mramorové ptáky na sebe. Nejdříve ve F2 generaci, když vidím že je pták slušný. Potom odchov znovu shodím přes štěpáky zpět. Takto si udržíme velikost. Barvu boků musíme vylepšovat selekcí a neustále se snažit nechávat v chovu jen ptáky po černolících ptácích s černými boky.

                                                        Líce u samic musí být plné, ostře ohraničené a černé.

                                                        Mládě černolící mramorové šedé - černooké.

Černoocí ptáci ztrácejí krémovou barvu, což je chyba barvy. (Jsou příliš bílý). Samice jsou nestandardní. Ale k nalití nové krve do chovu, posílení velikosti a vitality jsou přínosní. 

                                                          1.1 černolící mramorová šedá - červenooká

                                                                                   Vzorce křížení:

                                           Nesmíme v rodičovských párech přehazovat samce a samice!

                                                              Výběr ptáků na výstavu - videa:

                    1.0 černolící mramorový šedý- červenooký, nestandartní zbarvení boků. To nám způsobují typy genů u černolící mutace. Jinak jeden z nejlepších ptáků, co jsem kdy odchoval. Jeho sestra vyhrála Mistrovství ČR. Samce jsem dal pryč i přes jeho typové kvality, protože bych jeho zařazením do chovu vrátil barvu boků u samců zpět do rezavé barvy. V tomto směru musí být chovatel nekompromisní a přísnou selekcí vybírat ptáky na chov. Nechávat pouze samce a samice u kterých měl otec černé boky. Abychom mohli doufat v kvalitní černolící ptáky, musí být vidět tmavá a veliká lícní skvrna už u mláďat v budce.

Mláďata černolící mramorové kombinace. Červenooká již v hnízdě s černými tvářemi. Tak to má být. První předpoklad zbarvení lící je splněn, teď už jen čekat, jak na tom budou ostatní kritéria postoj, typ, křídla atd. Možností, proč nebudeme s jedincem spokojeni je hodně. Bohužel.

No není tohle nádhera? Ale pořád je co zlepšovat. Černá není pořád černá, jak bych chtěl.

                      0.1 černolící mramorová šedá s kresbou na bocích skoro jako má samec. Odchov p. Hráčka. Do chovu na vylepšení samců perfektní. Všechny samice po ní budou mít také samčí kresbu. Na výstavu nevhodné.



Mládě černolící mramorové šedé - černooké. I zde je, stejně jako u normální mramorové šedé mutace, vidět na černookých ptácích tmavé peří na hlavě a černý zobák. Po vylíhnutí vypadá stejně jako mláďata šedých ptáků.

                    0.1 černolící mramorová šedá - černooká

                    1.0 černolící mramorový šedý- černooký 

Po deseti letech začínám být s barvou samců spokojený. Odchov po ptácích od Stefano Angelini (Itálie). Odchov 2020.

 
Černolící mutace má mimo změnu zbarvení, také tu vlastnost, že zmenšuje velikost ptáků. Obecně mutace s dědičností recesivní mají za následek snižování velikosti. Tak opětovným pářením jen černolících ptáků a nebo jejich kombinací- černolící mramorová mezi s sebou, budou odchovy stále drobnější. A kresba bude slábnout. Nejlepší spojení z mých zkušeností je černolící X šedá/černolící anebo naopak. A u černolících mramorových se mi nejvíce osvědčilo spojení: černolící mramorový (červenooký) X mramorová/černolící (černooká i červenooká) nebo naopak. I když samec černolící mramorový (černooký/červenooké) X mramorová/černolící (červenooká) je také dobré spojení. Máme sice více "odpadu", ale ptáci odchovaní z těchto spojení jsou dle mého názoru kvalitnější, hlavně velikostí. Ona většina chovatelů chce pár černolících, nebo pár černolících mramorových, ale odchovy se potom stále nepatrně zmenšují a za několik generací je již rozdíl v porovnání s ptáky odchovanými přes štěpáky markantní. A dostat do nich opět velikost je na mnoho generací s použitím šedých ptáků. Je lepší si velikost udržovat průběžně i za cenu většího odpadu.

Samozřejmě, protože zde pracujeme s mramorovou mutací, musíme sledovat barvu očí. Více o barvě očí u mramorové mutace v samostatném článku světlehřbetá a mramorová mutace. A také zde:https://zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/jak-se-dedi-barva-oci-u-mramorove-mutace/

a také musíme mít neustále na paměti barvu boků u černolících ptáků. To naleznete zde:https://zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/cernolici-mutace/

autor: Otakar Buldra©


© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Upgrade: 02.12.2021 12.05

© 2018 Otakar Buldra ©
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky