Světlehřbetá šedá a mramorová šedá 


                    Světlehřbetá šedá mutace


Anglický název: Lightback Grey (LB GR) 

Německý název: Hellrucken Grau

Holandský název: Bleekrung Grijs

Dědičnost: vázaná na pohlaví- multi alely

= geny světlehřbeté mutace jsou dominantní nad geny mramorové mutace

                   Celý tento příspěvek pojednává o světlehřbeté a mramorové mutaci v šedé řadě

                                                                            1.0 světlehřbetý šedý

                                                                               0.1 světlehřbetá šedá 

První výskyt: poprvé se objevila v Německu v roce 1954, zanikla o opětovně byla odchována a rozmnožena v Belgii v 60 letech minulého století. Gen pro tuto mutaci je alelická verze genu mramorové mutace. Proto toho mají tyto dnes již samostatné mutace tolik společného, proto mramorová mutace způsobuje fenotypové změny na světlehřbetých samcích. Na samicích ne, protože se jedná o dědičnost vázanou na pohlaví. Jde o tzv. vícenásobné (multi) alely. Obě tyto mutace mají dědičnost vázanou na pohlaví. 

Účinky mutace: Tato mutace má za následek zesvětlení barev. 

Standardní požadavky: Jasné barevné oddělení hlavy od zbytku vrchní části těla. Zesvětlení barvy zad a křídel nesmí být příliš veliké. Barva musí zůstat pořád šedá. U samic je barva zad a křídel obecně tmavší a oddělení hlavy od zad není tak barevně ostré jako u samců. Hlava a krk musí být perleťově šedá. Samci s příliš světlými boky a lícními skvrnami musí být bodově potrestáni. Někdy mají lícní skvrny lehce šedý nádech, to je chyba a měli by být sraženy body za kresbu. 

Úskalí v chovu: Je těžké dosáhnout samce s co nejtmavšími boky a lícními skvrnami. U samic je problém s přechodem barvy hlava-záda. Samice dost často mají naznačenou náprsenku. Světlehřbetí ptáci mají bílé zrcátko často moc vysoké, jde až nad oko, často také mají pod zobákem bílé místo. Vše je to chyba kresby.

1.0 LB GR - Light Back Grey - Světlehřbetý šedý                   0.1 LB GR - Light Back Grey - Světlehřbetá šedá

Kresby od Patrycja Kamińska. Tyto obrázky budou ve všech vzorcích křížení prezentovat světlehřbeté šedé ptáky.

Protože geny pro obě tyto mutace se nachází na stejném místě, nemohou tyto dvě mutace spolu vytvořit kombinaci. Nicméně křížení světlehřbeté a mramorové mutace mezi s sebou má za následek, že hranice mezi velmi světlým světlehřbetým ptákem a tmavou mramorkou může být těžko určitelná. 

        Standard pro světlehřbetou šedou mutaci říká:


Světlehřbetá mutace je velice rozšířena, ale ne vždy je její barva taková, jak má být. Jedná se o rozdílné zbarvení hlavy a zad. Už její název "světlehřbetá" vznikl od rozdílu světlejšího zbarvení hřbetu (zad) a křídel oproti ostatním stříbřitě šedým partiím těla. Toto právě nejlépe vidíme zezadu, kde musí být jasný přechod z tmavší šedé na hlavě, ke světlejší na zádech.

                                     Samci:

Máme tři typy světlehřbetých šedých samců. První typ je jasně barevně odlišný od zbývajících dvou typů. Mezi druhým a třetím typem není až tak veliký viditelný rozdíl ve zbarvení, ale chovatelsky obrovský.

                                   První typ

Jedná se o čistokrevného (homozygotní sestava genů) světlehřbetého samce, který má v páru oba geny pro světlehřbetou mutaci. Celkové opeření zad a křídel se oproti šedým ptákům zředí na stříbřitě šedou, spodní část a břicho jsou bílé, líce a boky jsou rezavě červenohnědé. Ideální pták má zbarvením vypadat tak, jak je popsáno ve standardu. 

 U tohoto typu nese vícenásobná alela oba geny pro světlehřbetou mutaci.

                    1.1 světlehřbetá šedá (samec prvního typu)

Na těchto dvou fotografiích vidíme, jak je světlehřbetá mutace zesvětlena oproti základní šedé mutaci


                       Ve vzorcích křížení nesmíme přehodit v rodičovském páru samce a samice!

                                 Druhý typ


Jedná se o světlehřbetého samce štěpitelného na mramorovou černookou mutaci (heterozygotní sestava genů), který má jeden gen pro světlehřbetou mutaci a druhý gen pro mramorovou- černookou mutaci. Tito samci jsou viditelně světlejší, něž samci předchozího typu. Celkové opeření zad a křídel je oproti předchozímu typu je zesvětlené, ale pořád s jemným nádechem do šedé barvy, spodní část a břicho zůstávají bílé, líce a boky jsou již světlejší než u prvního typu.

U tohoto typu nese vícenásobná alela jeden gen pro světlehřbetou mutaci a druhý gen pro mramorovou černookou mutaci.

Barva lícní skvrny- viditelný rozdíl v sytosti barvy. Vpravo samec druhého typu. Vlevo samec třetího typu.

Barva zad. Jasně vidíme rozdíl v odstínu barvy. Vpředu samec třetího typu. Vzadu samec druhého typu.

Fotografie druhého a třetího typu světlehřbetých samců. Na obou dvou samcích je viditelné zesvětlení zad a křídel oproti prvnímu typu. Tmavší samec vzadu je druhého typu, takže heterozygot, který je štěpitelný na mramorové černooké. Je vidět, že i přes zesvětlená záda si stále zachovává odstín barvy do šedé. Líce i boky už jsou oproti prvnímu typu zesvětleny. Světlejší samec v předu je třetího typu, tedy heterozygot, který je štěpitelný na mramorové červenooké. Líce i boky jsou ještě více zesvětleny a záda jsou také světlejší, krémovější oproti druhému typu.


                                    Třetí typ


Jedná se o světlehřbetého samce štěpitelného na mramorovou červenookou mutaci (heterozygotní sestava genů), který má jeden gen pro světlehřbetou mutaci a druhý gen pro mramorovou- červenookou mutaci. Tento samec je barevně podobný předchozímu typu, má ale krémovější barvu zad a křídel, spodní část a břicho zůstávají bílé, líce a boky jsou ještě více zesvětleny než u předchozího typu až k pomerančové barvě.

 U tohoto typu nese vícenásobná alela jeden gen pro světlehřbetou mutaci a druhý gen pro mramorovou červenookou mutaci.

Samec světlehřbetý třetího typu. S poměrně slušně zbarvenými lícemi a boky. Díky tomu, že nám mramorová mutace takto ovlivňuje světlehřbetou je na těchto ptácích krásně vidět přechod barvy hlavy a zad.

Do jaké míry je to pro světlehřbeté ptáky dobré těžko říct. Protože pták se má vyloučit z bodování, pokud je na něm viditelná štěpitelnost. A to na obou dvou typech světlehřbetých samců štěpitelných na mramorové vidět je. To, že nám světlehřbeté ptáky takto ovlivňuje heterozygotní sestava genů je proto, že obě mutace se nacházejí na stejném chromozomu. A proto toho mají tyto dvě mutace tolik společného a jsou spolu "provázané". Dochází nám zde k něčemu podobnému, co se nazývá co-dominace, ale ne v pravém slova smyslu.

Mezi druhým a třetím typem samců nemusí být rozdíl v barvě vždy tak lehce tozlišitelný jako v porovnání s prvním typem, ale zde je na chovateli, aby sledoval ve svém chovu barvu očí u mramorových ptáků. Potom jasně ví, o který typ světlehřbetého samce se jedná a podle toho s ním dále pokračuje v chovu. Pořád se jedná o jednu a tu samou mutaci- světlehřbetou. I když mezi těmito typy samců je jasně viditelný rozdíl ve zbarvení, na výstavách se to neřeší a všichni tito samci jsou vidět v jedné výstavní třídě- světlehřbetá šedá. Pokud, ale bude pták již velice světlé barvy, zřejmě ho posuzovatel potrestá srážkou bodů pro nestandardní zbarvení neodpovídající dané mutaci. Chovatel, který se specializuje na světlehřbetou mutaci, v chovu používá mramorovpu černookou mutaci, právě kvůli oddělení barev hlava/záda. Páry se sestavují vždy tak, aby nebylo možné odchovat při těchto spojeních mramorové samce.

                                   Samice:

Jsou vždy zbarvené k prvnímu typu samců, tak jak je popisuje standard. Protože se jedná o obě dvě mutace (světlehřbetou a mramorovou), které mají dědičnost vázanou na pohlaví a jsou na stejném chromozomu, nemůže mramorová mutace ovlivnit nijak zbarvení světlehřbeté samice, jak se to děje u samců. Samice nemůže být štěpitelná na mutaci vázanou na pohlaví.
Samice z křížení světlehřbeté a mramorové mutace zůstávají vždy buď jen světlehěbeté, nebo mramorové- černooké anebo mramorové- červenooké. Jiná možnost neexistuje.

                                                                            0.1 světlehřbetá šedá


                                     Mláďata:

Mláďata světlehřbeté mutace jsou světlejší než mláďata přírodních ptáků a jsou také světlejší než mláďata mramorová černooká.

                                                      4 mladé světlehřbeté, asi tak 5 dní před kroužkováním

                                                                 Ta samá světlehřbetá mláďata.

To, jestli bude světlehřbetý pták kvalitní z pohledu přechodu barvy hlavy a těla, je vidět již v budce. Hlava je tmavší než záda. Čím více, tím lepší.

Pokud se chovatel snaží šlechtit světlehřbeté šedé ptáky na výstavy, tak používá pouze tyto dva vzorce křížení. Žádné jiné.


                        Mramorová šedá mutace


Anglický název: Chestnut Flanked White Grey (RCFW GR - černooká ) (CCFW GR - červenooká)

Německý název: Maske Grau

Holandský název: Masker Grijs

Dědičnost: vázaná na pohlaví - multi alely

= geny mramorové mutace jsou recesivní proti genům světlehřbeté mutace

U mramorové mutace rozeznáváme dva typy:

první typ- černooká (black eyed). Regular CFW (RCFW)

druhý typ- červenooká (red eyed). Continental CFW (CCFW)

Jak se dědí barva očí u mramorové mutace naleznete zde: 

   https://zebricka-pestra-otakar-buldra.webnode.cz/news/jak-se-dedi-barva-oci-u-mramorove-mutace/

                                                                


První výskyt: odchycena z volné přírody v roce 1937- černooká verze

- v roce 1948 se objevila v chovu v Austrálii červenooká verze

- v roce 1994 se v Itálii objevila INO verze, u které jde o velmi silné zředění veškeré kresby, ale informací o tomto typu je málo a tato verze není zatím oficiálně uznaná ve všech zemích.

- v roce 1996 se v Německu objevila naopak velmi tmavá verze nazvaná podle chovatele co ji odchoval Seifert. Jedná se o ptáky s velmi silným podílem eumelaninu. Některé země proto pro ně používají název Eumax (eumelanin maximum). Ani tato verze není oficiálně uznána.

Tyto alelické mutace nám ukazují jak je tento gen "náchylný" ke změnám. Jistě to není konec a čekají nás další překvapení.

Účinky mutace: Tato mutace má za následek ještě větší zesvětlení barev, avšak síla barev v kresbě je zachována v plné síle.

Standardní požadavky: Kresba co nejtmavší, jak to jen lze. Líce samců jsou požadovány sytě oranžově-hnědé a boky kaštanově-hnědé jako u šedých ptáků. Krémová barva vrchní části těla musí být stejnoměrná, bez barevných odstínů. Ptáci s bledě krémovou barvou, nebo dokonce s bílou barvou na horní části těla by měli být potrestáni srážkou bodů za barvu. Taktéž ptáci s šedavým nádechem hlavy. U samic by boky měli mít jasnou krémovou barvu stejnou jako je na zádech a křídlech. Samice, které mají boky příliš světlé, nebo bílé by měli být potrestány srážkou bodů. Musí u nich být vidět rozdíl mezi krémovými boky a bílým břichem.

Úskalí v chovu: jedním slovem kresba. Je žádoucí, co netmavší kresba lící a boků u samců + černá kresba-co nejčernější a silná. Co nejtmavší a co nejsilnější slzní čárka u samic (široká jako je oko) + co nejčernější barva na ocasu.

Kresba mramorových šedých zebřiček zde:

 https://zebricka-pestra2.webnode.cz/a14/

Dříve se mramorová mutace nazývala škrabošková. Jednalo se o ptáky černooké. V zahraniční byl tento název překládán jako bílá se znaky. Po nástupu červenooké verze se standard a chov ubral cestou červenookých ptáků. Některé země jako Kuvajt na Emiráty mají třídy pro obě tyto verze. V Anglii je pouze černooká verze.

         Standard pro mramorovou šedou mutaci říká:


                                  Černooký typ:

      Nejedná se o standardní typ. 

Standard v Evropě je určený pro červenooké ptáky!


                                      Samec:

Vrchní část těla bude spíše bílá, samčí znaky téměř v plné barvě jako u šedých ptáků. Intenzita zbarvení samčích znaků se mramorovou mutací zesvětluje. Černoocí samci jsou na horní straně těla světlejší, bělejší než červenoocí samci. Černá kresba je často světlejší, než u červenookých ptáků, hlavně na ocase. Hnědočervené líce je obzvlášť těžké obecně do mramorových ptáků dostat. Ideální samec na výstavu bývá černooký/červenooké, kde se neduhy černooké verze velmi vylepší tím, že je štěpitelný na červenookou verzi, která intenzitu zbarvení ovlivní. Takový to samec je mezi chovateli mramorových ptáků brán jako vrcholný produkt šlechtění. Vystavit, posbírat ocenění a prodat. Do chovu je již na další zlepšování mramorových ptáků méně vhodný, než samec černooký. Černooký samec může být vystaven, černooká samice nikoliv.

1.0 RCFW GR - Regular Chestnut Flanked White Grey - Mramorový šedý (černooký) 0.1 RCFW GR - Regular Chestnut Flanked White Grey - Mramorová šedá (černooká)

Kresby od Patrycja Kamińska. Tyto obrázky budou ve všech vzorcích křížení prezentovat mramorové šedé - černooké ptáky.

                                                            1.0 mramorová šedá- černooká

(Tento samec je černooký- štěpitelný na červenooké. Konečný produkt. Mistrovství Polska 2022 zlatá medaile).

                                 Samice:

Stejně jako samci jsou světlejší, bělejší než červenooké, chybí jim krémová barva vrchní části těla. Mají tmavé černé slzné čárky, ocas je světle šedý, jasně viditelně světlejší než tmavá slzní čárka. Černooké mramorové samice mají více či méně černá pírka na hlavě. Jde o zbarvení nestandartní. Proto nejsou černooké samice vhodné na naše výstavy. Do chovu jsou potřebné, obzvláště při šlechtění světlehřbeté mutace.

Samice mramorová černooká s dost výrazným černým zbarvením na hlavě. Jedná se o mladou samici po přepelichání nebude hlava tak černá jako na této fotografii. Podle zbarvení hlavy již v hnízdě poznáme pohlaví černookých mramorových mláďat. Černooký samec nebude mít takto černou hlavu. Černooká mramorová mláďata mají černý zobák po narození. Červenooká ho mají růžový.

Dospělá samice mramorová černooká- jasný rozdíl v barvě slzní čárky a v barvě ocasu.

                                 Mláďata:

  jsou po vylíhnutí tmavá, stejně jako mláďata šedých ptáků

                                                            Mramorové černooké mládě. Černé oči i zobák.

                                           2 mláďata černooká mramorová a 2 červenooká mramorová

2 mláďata černooká nahoře jedno červenooké. Černooké mládě s hodně černou hlavou je samice.



Mláďata jsou v budce po vylíhnutí tmavá, jako mláďata šedých ptáků, s černými zobáky. To, že se jedná o mramorová mláďata poznáme, až když jim začne růst peří, protože bude bílé. Ještě před opuštěním budky lze u mramorových černookých mláďat docela přesně pouhým pohledem určit pohlaví mláďat. Samice budou mít v bílé barvě viditelný černý nádech na hlavě, ta může být celá černá. Toto černé zbarvení na hlavě některým samicím zůstává i v dospělosti. Mladí samci budou čistě bílí, nebo jen s lehce tmavým nádechem barvy na hlavě a ta jim v dospělosti zmizí.

                                                               Výběr ptáků na výstavy - videa:

            Hlavy mramorových ptáků:



Černoocí ptáci se při šlechtění červenookých používají ke zvětšení velikosti a vylepšení typu a celkové kondice. Samozřejmě v těchto vlastnostech musí být černooký pták kvalitní.

Černooký samec v předu, za ním červenooký. Pokud takto přesně víme barvu očí, je jednoduší hledat mezi nimi rozdíly, ale určit, zda se jedná o červenookého nebo černookého samce, pokud neznáme jeho barvu očí, je často těžké. Šlechtěním těchto dvou variant mramorových ptáků, se rozdíly smazávají a jsou málo patrné. Černoocí samci i samice mají zbarvení horní části těla méně krémové až bílé, což není dobré.

                Červenooký typ

                                    Samec:


Ideální pták bude na horní části těla krémově zbarvený s červeno hnědou lícní skvrnou a kaštanově hnědými boky. S sytě černými ostatními znaky. Spodní část těla musí být čistě bílá. To je cílem šlechtění. Na rozdíl od černookých samců mají červenoocí krémovější zbarvení, nejsou na horní části těla bílí, což je žádoucí.

1.0 CCFW GR - Continental Chestnut Flanked White Grey - Mramorový šedý (červenooký) 0.1 CCFW GR- Continental Chestnut Flanked Whitwe Grey - Mramorová šedá (červenooká)

Kresby od Patrycja Kamińska. Tyto obrázky budou ve všech vzorcích křížení prezentovat mramorové šedé - červenooké ptáky.

                                                                        1.0 mramorová šedá- červenooká

                          2.0 mramorová šedá- červenooká, různá intenzita zbarvení

                          3.0 mramorová šedá- červenooká, takto slabě intenzivních mramorových ptáků se při šlechtění musíme zbavovat

                                      Samice:

Stejně jako samci jsou samice krémově zbarvené na zádech, křídlech a bocích, oproti bílým černookým ptákům. Mají černé slzní čárky a černé příčné pruhování na ocase. Podle barvy ocasu poznáme, zda jde o samici černookého nebo červenookého typu. Hlava je krémová bez černých peříček.

                                                                      0.1 mramorová šedá- červenooká

                                      Mláďata:

jsou po vylíhnutí světle růžová, mají světlý zobák a viditelně červené oči.

Červená barva očí jim ještě před opuštěním budky zmizí, proto je dobré kroužkovat je na opačnou nohu než ostatní ptáky. Pokud chováme jenom mramorové ptáky, tak podle barvy mláďat hned po vylíhnutí vidíme, které je červenooké a černooké.

Asi tak 5 dní před kroužkováním. Oči se začínají otvírat a pořád jasně vidíme červené oko. Celkové zbarvení mláděte je růžové a zobák je světlý.

                                                    Vzorce křížení jsou shodné i pro černookou verzi.

 Pokud si místo CCFW dosadíte RCFW. Nesmíme v rodičovském páru přehazovat samce a samice!

                 

V chovu je výhodný samec mramorový černooký štěpitelný na červenooké, protože je schopen přenášet to nejlepší z obou dvou typů.
Samice jsou buď černooké, nebo červenooké. Nic mezi neexistuje.
Mramoroví ptáci jsou za roky, co se chovají tak prošlechtěni, že rozeznat dobrého černookého samce od červenookého, pokud nevíme barvu očí, chce opravdu vytrénované, zkušené chovatelské oko. 
Již neplatí, že se nemají párovat dva červenoocí ptáci. Mohou i několikrát po sobě, ale je na chovateli, aby včas poznal, kdy se chov ubírá špatným směrem. Ať již ptákům slábne kresba, ztrácejí se jim líce nebo velikost, typ, vitalita atd. Pak je potřeba znovu použít černooké ptáky. Při šlechtění mramorových ptáků je podíl červenookých cca 80 %. Zbytek tvoří ptáci černoocí.

Mramorový- červenooký samec. Na samci začíná být vidět přechod barvy hlavy a zad. Což je u mramorových nepřípustné. Způsobeno světlehřbetými samci štěpitelnými na mramorovou- černookou.

Sourozenec samce na předchozí fotografii. Na něm je ještě více vidět špatné zbarvení celého těla.

Světlehřbetá a mramorová mutace se mezi sebou při šlechtění často používá, ale musíme si dávat pozor, abychom to nepřehnali, aby nám světlehřbetí ptáci zůstali světlehřbetými a mramorový ptáci zůstali mramorovými.

autor: Otakar Buldra©


© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Faktory tmavnutí a faktory zesvětlení INO, EU MAX a SEIFERT
Zdá se, že gen mramorová mutace je nestabilní, náchylný k vytváření různě silných zobrazení eumelaninu. Číst dále... 

https://zebricka-pestra-5.webnode.cz/faktor-intenzity-u-mramorove-mutace/

                                              Doplnění 2020 ( po 7 letech od vzniku příspěvku)

Není možné nahrazovat ve všech článcích fotografie. Ale pokud se chovatel snaží svůj chov zlepšovat, tak se posouvá v kvalitě ptáků dál. Zde přikládám fotografie ptáků ze sezóny 2019 s kterými jsem v Dašicích na mistrovství ČR vyhrál  mramorovou třídu pro samce, i pro samice. A také oba tito ptáci byli druzí ve skupinách. Což znamená jistou kvalitu:)

                                                                1.1 mramorové šedé - červenooké

  autor: Otakar Buldra©  

© 2018 Otakar Buldra ©
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky